Zemřel Jiří Čechák

Zemřel Jiří Čechák

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás navždy opustil Jiří Čechák, významný trenér a milovaný člen naší komunity, který se narodil 25. března 1938 v Pardubicích a zemřel ve věku 86 let.

Jiří se narodil Janě a Vladimíru Čechákovým a spolu se svým bratrem, dvojčetem Pavlem, prožil rané dětství během 2. světové války. Měl také staršího bratra Vladimíra a sestru Evu.

Po dokončení základní školy se vyučil nástrojářem v pardubické Tesle, kde pracoval dvanáct let. Po návratu z povinné vojenské služby úspěšně dokončil střední školu v Pardubicích a složil maturitní zkoušku. Dále pokračoval ve studiu na Fakultě tělesné výchovy a sportu Karlovy Univerzity v Praze, kde získal titul v oboru trenérství.

V roce 1965 opustil svou kariéru nástrojáře a stal se trenérem atletiky. Již o rok později se stal národním trenérem desetiboje, kde vytvořil úspěšný tréninkový systém, který je dodnes používán. Kvůli nespokojenosti s komunistickým režimem v ČSSR požádal v roce 1989 o politický azyl v USA a strávil čtrnáct měsíců v Oregonu. Po návratu do již svobodné země založil soukromý atletický klub Track & Field Pardubice.

Jeho rukama prošli špičkoví vícebojaři, vedle Jiřího Ryby a Tomáše Komendy také pozdější olympijský vítěz a světový rekordman Roman Šebrle nebo také Ondřej Kopecký. Do USA se Jiří Čechák ještě vrátil, osm let trénoval na univerzitě v coloradském Boulderu.

Poslední roky spokojeně žil ve Staročernsku u Pardubic a pokračoval ve své vášni pro trénování budoucích atletických nadějí. Jeho významný přínos byl oceněn hvězdou na pardubickém chodníku slávy a také uvedením do síně slávy Unie profesionálních trenérů při ČOV.

Čest jeho památce.